Kurzové lístky

CZK stay 25.225 down
HUF stay 297.49 up
USD stay 1.2750 up
Hlavná stránkaEkonomika a euroBrusel pokutuje holandský pivný kartel

Brusel pokutuje holandský pivný kartel

(19.04.2007)

Komisia udelila pokutu v bezprecedentnej výške 273,8 miliónov € trom pivovarníckym firmám Heineken, Grolsch a Bavaria za fixovanie cien a rozdelenie trhu. Na týchto ilegálnych praktikách sa podieľali aj členovia špičkového manažmentu týchto spoločností.

 Krátka správa:

K nelegálnym aktivitám dochádzalo „aspoň medzi rokmi 1996 a 1999“, počas ktorých sa tri vyššie menované spoločnosti a jedna ďalšia stretávali na „početných neoficiálnych stretnutiach“, aby koordinovali cenu piva v Holandsku. Informovala o tom Komisia 18. apríla 2007.

 Stretnutia, na ktorých sa zúčastňovali vysokí členovia manažmentu vrátane členov rád spomínaných firiem a ich národní manažéri, sa uskutočňovali v reštauráciách a hoteloch a niesli kódové označenia ako „stretnutie o agende“, „stretnutie Catherijne“ alebo „stretnutie o posuvnej mierke“.

Tri firmy dostali pokutu v bezprecedentnej výške 273,8 miliónov euro, z čoho najviac spoločnosť Heineken vo výške 220 miliónov €, Grolsch vo výške 31,5 miliónov € Bavaria vo výške 22,8 miliónov. K rozhodnutiu došlo potom, čo Európsky súdny dvor vo februári potvrdil pokutu vo výške 42 miliónov €, ktorú dostala spoločnosť Danone za obdobné fixovanie ceny na belgickom trhu (Otvorí externý link v novom okneEurActiv, 9. február 2007).

Belgicko-brazílska firma InBev – ktorá bola štvrtým členom kartelu – unikla pokute len preto, že Komisii odhalila Komisii odhaliť skupinu. Dôkazy, ktoré boli získané pri neohlásených inšpekciách na pôde firiem vo Francúzsku, Luxembursku, Taliansku a Holandsku zahŕňali ručne písané poznámky, dokazujúce nelegálne aktivity.

„Je neakceptovateľné, aby sa hlavní dodávatelia piva dohadovali o zvýšení cien a rozdeľovali si medzi sebou trh,“ povedala komisárka pre konkurenciu Neelie Kroesová. „Najvyšší manažment týchto spoločností veľmi dobre vedel, že ich správanie bolo nelegálne, ale napriek tomu v ňom pokračovali a snažili sa zamaskovať svoje stopy.“

Heineken sa vyjadril, že má zámer odvolať sa proti rozhodnutiu a argumentoval tým, že pokuta je „neprimeraná a neodôvodnená“. „Spoločnosť nesúhlasí s náznakom ... že ceny na holandskom trhu boli zvýšené prostredníctvom koordinovaných praktík,“ povedal.

„Moja správa spoločnostiam je jasná,“ povedala Kroesová. „Európska komisia nebude kartely tolerovať. Ak budete súčasťou kartelu, budete čeliť veľmi vysokým pokutám. Preto sa ani nepokúšajte začať. A ak už ste v karteli, potom to ohláste Komisii, aby ste získali imunitu predtým, než to oznámi niekto iný.“

Reklama

PARTNERI

fridrichlogo wblogo World Business Press Online

Komentár

Günther Oettinger (18.05.2012)

Energetický plán do roku 2050

Energetický plán do roku 2050

Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.