Liek za každú cenu?
Vlčiak hľadá falošné lieky na bratislavskom letisku (EurActiv.sk)
22. máj 2012
healthyeurope: Corporate lobbying in Brussels – plus ça change, plus c’est la même chose?
rhein: Germany should not grant additional Subsidies for E-Mobility
nucleus: Should the coalition shout or shut up about the eurozone?
conacentohispano: Un nuevo sistema financiero internacional es posible y urgente
efficiency1st: Denmark must get tough on Energy Efficiency Directive
Günter K.V. Vetter: MediaMonitoring: Karpfenteich +USA+Großbritannien
jesus: Triste miseria: la corrupción también está en crisis
Account Director/ Account Manager international PR (f/m)
Trh práce v EÚ| CZK | ![]() |
25.225 | ![]() |
| HUF | ![]() |
297.49 | ![]() |
| USD | ![]() |
1.2750 | ![]() |
(16.10.2008)
Britský premiér Gordon Brown včera vyzval svetových lídrov, aby sa podpísali pod jeho plán zásadnej reformy globálneho finančného poriadku. Chce zaviesť celosvetový mechanizmus dohľadu nad medzinárodnými finančnými inštitúciami, ktorý by zastavil niektoré pochybné obchodné praktiky na finančných trhoch.
Brown zverejnil výzvu svetovým lídrom asi týždeň po tom, ako prišiel so záchranným plánom pre britské banky – ten bol takmer okamžite prebraný pre celú EÚ. Brown nazval svoju iniciatívu „nový Bretton Wood“ – podľa konferencie z júla 1944, na ktorej sa spojenci dohodli na pravidlách fungovania medzinárodnej ekonomiky po druhej svetovej vojne.
Britský premiér oznámil novinárom iniciatívu v Bruseli, pár hodín pred stretnutím s ostatnými európskymi lídrami na dvojdňovom summite. Rokovania sa točia okolo dvoch zásadných otázok – klimatické zmeny a finančná kríza. Na stretnutí Brown svojim kolegom predložil „veľmi detailný“ dokument o reformách potrebných na to, aby bola v svetovom finančnom systéme opäť nastolená dôvera.
Britský premiér navrhuje systém, v ktorom už nebudú môcť finančné inštitúcie skrývať svoje transakcie a „tieňové bankovníctvo“ sa stane minulosťou.
Podporil tiež myšlienku vytvorenia globálneho „kolégia supervízorov“. „Žiadam, aby do konca roka bolo 30 najväčších svetových spoločností pod dohľadom kolégia supervízorov vytvoreného z rôznych krajín... V súčasnosti máme globálny trh, globálnu súťaž a globálne finančné role. A namiesto toho, aby sme mali iba národných finančných supervízorov, potrebujeme globálny spôsob dohľadu nad finančným systémom.“ Kolégium by mohlo slúžiť ako „systém včasného varovania pre svetovú ekonomiku, aby sme videli problémy ktoré zasahujú iné finančné trhy cez iné časti ekonomík na rozličných kontinentoch.“
Vyzval tiež na reformu 60 rokov starých medzinárodných finančných inštitúcií – Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu – tak, aby boli schopné „čeliť výzvam budúcnosti“.
V protekcionizme nie je budúcnosť
Brown dodal, že chce plány realizovať „za niekoľko týždňov a mesiacov“. Informoval už o nich predsedu Európskej komisie José Manuel Barrosa, amerického prezidenta George Busha a brazílskeho prezidenta Lula da Silvu.
„Pri riešení týchto ekonomických problémov nie je budúcnosť v protekcionizme“, povedal Brown a dodal, že ak svet jednotne podporí jeho návrhy, bude to dôležitý signál, že protekcionizmus je „úplne neakceptovateľný“. Okrem toho sa tým otvoria nové možnosti pre dosiahnutie globálnej obchodnej dohody. Rokovania WTO o nej boli suspendované v júli tohto roku.
„Chcem všetky krajiny, a myslím si, že by sme mali ísť ďalej ako len po hranice Európskej únie..., aby sa pripojili k urgentným krokom pre stabilizáciu našich ekonomík. Chcem, aby všetky dôležité krajiny podporili brettonwoodske reformy, o ktorých hovorím... a chcem aby všetky krajiny podporili obchodnú dohodu, čo svetu ponesie signál, že protekcionizmus nie je cestou napred.“
Vlčiak hľadá falošné lieky na bratislavskom letisku (EurActiv.sk)
Günther Oettinger (18.05.2012)
Energetika je jednou z najväčších výziev, ktorým v súčasnosti Európa čelí. Kým v boji proti klimatickým zmenám sa nachádzame v čele, naša ekonomická konkurencieschopnosť plne závisí od spoľahlivých dodávok cenovo dostupných energetických surovín, ktoré sú zase závislé od primeranej infraštrukt...
© 2003-2012 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva.