Nenájdený súbor liniek

Zadaná stránka neexistuje.

Nová desaťeurovka pôjde do obehu v septembri

Nová desaťeurovka, Zdroj: ECB

(13.01.2014)

Vo Frankfurte odhalili ďalšiu eurobankovku zo série Európa v nominálnej hodnote 10 eur. Do obehu pôjde 23. septembra.

Nová desaťeurovka sa podobá na prvú verziu vydanú v roku 2002, no podobne ako nová päťeurovka, ktorá už je v obehu od 2. mája 2013, bola vybavená novými a zdokonalenými ochrannými prvkami. Aj táto bankovka zo série Európa má vo vodoznaku a holograme portrét postavy z gréckej mytológie, podľa ktorej bol pomenovaný starý kontinent.

Pravosť desaťeurovky sa bude dať overiť hmatom a pohľadom. Smaragdové číslo zároveň pri naklonení mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú. Okrem toho vďaka nánosu ochrannej vrstvy je nová séria odolnejšia. Ako vysvetľuje Európska centrálna banka Európska centrálna banka je bankou pre jednotnú európsku menu - euro. Jej úlohou je udržiavať nákupnú hodnotu eura a tak prispievať k cenovej stabilite v eurozóne.viac na www.EuropskaUnia.sk » bankovky vďaka nej nebude treba vymieňať tak často, čím sa znížia vplyvy na životné prostredie.

Séria Európa sa pritom zavádza postupne podľa nominálnych hodnôt. Nasledovať bude nová dvadsaťeurová bankovka.

„Dvanásť rokov po zavedení eurových bankoviek a mincí je ľahké považovať ich za samozrejmosť a zabudnúť na to, akým ambicióznym, či dokonca odvážnym projektom zavedenie eura vlastne bolo,“ uviedol počas dnešného odhalenia desaťeurovky člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch.

„Jednotná mena pomohla spojiť milióny Európanov, so všetkými našimi osobitosťami, a eurové bankovky a mince sa stali hmatateľným symbolom nášho odhodlania podporovať Európsku úniu,“ dodal.

Viac zadržaných eurobankoviek v druhom polroku

Ako ďalej informuje ECB, v druhom polroku 2013 bolo z obehu stiahnutých 353 tisíc falošných eurobankoviek. Ide o 11,4-percentný nárast oproti prvému polroku. Denne je pritom v obehu 15 miliárd pravých bankoviek. „V porovnaní s počtom pravých bankoviek v obehu počas spomínaného obdobia počet falzifikátov zostáva veľmi nízky,“ konštatuje ECB.

Viac ako tri štvrtiny falzifikátov predstavujú nominálne hodnoty 20 a 50 eur. Zvýšil sa počet falšovaných desaťeuroviek, no ich podiel predstavuje 6,3 % celkového počtu napodobenín.

Drvivú väčšinu (98 %) falzifikátov odhalia v krajinách eurozóny, 1,5 % v členských krajinách EÚ mimo bloku s eurom a 0,5 % v iných častiach sveta. ECB napriek nízkemu počtu falšovaných bankoviek vyzvala verejnosť, aby im venovala náležitú pozornosť.

SPONZORI

Philip Morris Slovakia

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235