Nový portál Transparentnosť ponúka jednotný prístup k rozhodovaniu EK

(7.6.2012)

Brusel 7. júna (TASR) - Dnes bol spustený nový webový portál Európskej komisie (EK) s názvom Transparentnosť. Jeho prostredníctvom bude prijímanie rozhodnutí v rámci EK pre občanov EÚ otvorenejšie a dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Portál podľa oznámenia EK sprístupňuje širokú paletu nástrojov, ktoré boli v ostatných rokoch vyvinuté s cieľom uľahčiť verejnú kontrolu a zjednodušiť uplatňovanie práv občanov. Poskytuje rýchly a priamy prístup k informáciám o právnych predpisoch, posúdeniach vplyvu, expertných skupinách a poradných výboroch, konzultáciách, zastupovaní záujmov a lobovaní, prístupe k dokumentom a príjemcoch prostriedkov EÚ.

"V úsilí o väčšiu otvorenosť a transparentnosť rozhodovacieho procesu v EÚ zohráva EK vedúcu úlohu. Ešte veľa vecí v tejto oblasti však môžeme zlepšiť," uviedol v tejto súvislosti Šefčovič. EK podľa neho pozorne počúvala tých, ktorí nástroje transparentnosti používajú. Ich spoločnou výčitkou je, že tieto nástroje sú roztratené po celej webovej stránke EÚ a niekedy ich je ťažké nájsť.

S cieľom zaistiť čo najľahšiu použiteľnosť nového portálu boli na jeho otestovanie vyzvaní používatelia z najrozmanitejších oblastí, vrátane mimovládnych organizácií, médií, zástupcov záujmových skupín a Európskeho parlamentu.

V stanovisku európskeho ombudsmana, ktorý novú stránku taktiež otestoval, sa uvádza, že nový portál je oproti starej webovej stránke venovanej transparentnosti jednoznačne zlepšením.

Internet: ec.europa.eu/transparency/index_en.htm

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

 

Reklama

PARTNERI

Nadácia Pontis Business Leaders Forum

Komentár

Stephane Arditi (15.12.2014)

Pozor! Byrokrati sú aj vo vašej kúpeľni!

Pozor! Byrokrati sú aj vo vašej kúpeľni!

V EÚ dokážeme prijať opatrenia, ktoré pomôžu nám všetkým. Ale nie ak budeme počúvať len senzácie chtivých kritikov, píše Stephane Arditi.

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235