Hlavná stránkaEurópa inakGolfský prúd slabne, v Európe sa ochladí

Golfský prúd slabne, v Európe sa ochladí

zima

(02.12.2005)

Podľa britského Národného oceánografického centra Golfský prúd, ktorý prináša masy teplej vody zmierňujúcej podnebie v západnej Európe, oslabol už o 30%. Zvyšujú sa tým obavy, že rýchle klimatické zmeny môžu prísť „v priebehu desaťročia“.

 

Krátka správa

Golfský prúd je dnes o 30% slabší než pred polstoročím, tvrdia vedci z britského Národného oceánografického centra. Zistili to na základe meraní v oblasti Atlantiku.

Tím vedcov varuje, že oslabenie prúdu môže znamenať rapídne ochladenie pre Britániu i zvyšok západnej Európy „nie v rámci niekoľkých dní.. ale pravdepodobne do jedného desaťročia“. Ak by zmizol úplne, v západnej Európe sa stanú štandardom tuhé zimy ako k Kanade.

Merania sa robili v Atlantickom oceáne od Maroka po Floridu na jar 2004 a 2005. Sledovala sa teplota, slanosť, prúdy a tlak a boli robené v rôznych hĺbkach každých 50 kilometrov.

Podobné merania sa podľa Harry Brydena z centra robili v tejto oblasti už v minulosti v rokoch 1957, 1981, 1992 a 1998. Tento krát však prvý krát ukazujú pokles cirkulácie prúdu.

Vedecký časopis Nature však cituje iných vedcov, podľa ktorých dávajú dostupné údaje len značne čiastkový obraz. Poukazujú na to, že je potrebné zvažovať aj prírodné fluktuácie. Už však boli v rôznych hĺbkach nainštalované prístroje, ktoré budú priebežne monitorovať cirkuláciu vody. Podľa časopisu Nature vďaka nim získame o štyri roky jasnejšiu predstavu o prebiehajúcich dejoch.

 

Reklama

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235