Hlavná stránkaBudúcnosť EÚŠéfom francúzskej diplomacie je odporca niekdajšej euroústavy

Šéfom francúzskej diplomacie je odporca niekdajšej euroústavy

Zdroj: TASR/AP

(18.05.2012)

Laurent Fabius viedol socialistickú opozíciu proti návrhu európskej ústavy. Premiér Jean-Marc Ayrault ho vybral na post ministra zahraničných vecí. Asistovať mu bude Bernard Cazeneuve, ktorý bude zodpovedný za európske záležitosti.

Fabius bol hlavným oponentom Françoisa Hollandea v kampani pred referendom o návrhu európskej ústavnej zmluvy v roku 2005. V novej funkcii ministra zahraničných vecí mu bude pomáhať Cazeneuve, zástupca primátora Cherbourgu, ktorý bol menovaný za státaneho tajomníka pre európske záležitosti.

Obaja títo muži v roku 2007 hlasovali proti Lisabonskej zmluve, ktorá mala zreformovať európske inštitúcie.

Laurent Fabius je veteránom francúzskej politiky. V roku 1978 bol zvolený za poslanca za Seine-Maritime, bol ministrom rozpočtu a výskumu a vo svojich 38 rokoch sa stal najmladším premiérom piatej republiky – túto pozíciu zastával v rokoch 1986 – 1988.

'Jednotnejšia' Európa

Ako bývalý predseda národného zhromaždenia má Fabius skúsenosť aj s Európskym parlamentom. Vo vláde Lionela Jospina bol zodpovedný za ekonomiku a financovanie prechodu Francúzska na euro.

Počas kampane pred referendom o európskej ústave spôsobil u socialistov vnútornú krízu, keď nenasledoval hromadný súhlas strany, vrátane Hollandea. Podľa neho Európa potrebovala "sociálnejšiu a ľudskejšiu" ústavu a podporoval "silnú a zjednotenú Európu".

To mu však nebránilo počas jeho rôznych ministerských mandátov v realizovaní viacerých liberálnych reforiem, napríklad privatizácie diaľníc, či liberalizácie poštových služieb.

V roku 2005 hlasovalo 55% zúčastnených francúzskych voličov proti návrhu európskej ústavy. Onedlho ich nasledovalo aj Holandsko Holandsko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie. Spolu s Belgickom a Luxemburskom vytvorilo ešte počas druhej svetovej vojny Benelux, ako regionálne ekonomické integračné zoskupenieviac na www.EuropskaUnia.sk » kde ju odmietlo 61.5% občanov.

Po tomto „víťazstve“ sa Fabius v roku 2007 neúspešne uchádzal o prezidentský post.

Európa v Elyzejskom paláci?

Mnohí komentátori vnímajú zvolenie socialistu v druhej najväčšej ekonomike menovej únie ako potenciálnu zmenu kurzu v EÚ. Socialisti Hollandeove rozhodnutie vymenovať ministra zahraničných vecí, ktorý má neisté vzťahy s Európou obhajujú.

"Nikto nepochybuje o tom, že Laurent Fabius je štátnik. Zvolený úradník jeho rozmerov bude brániť záujmy Francúzska a Európy pred svetom. Nezosmiešňujte jeho odmietnutie ústavy. Motivácia, ktorá ho viedla k tomuto rozhodnutiu sa ukázala ako správna," povedala socialistická europoslankyňa Estelle Grellier.

Fabius a Cazeneuve však nebudú jediní zodpovení za európske záležitosti. Väčšina európskej politiky Francúzska sa tvorí v Elyzejskom paláci, kde bude generálnym tajomníkom pre európske záležitosti bude proeurópsky naladený Philippe Léglise-Costa, ktorý pozná Brusel.

Léglise-Costa skončil elitnú školu École Politechnique a počas svojej kariéry pôsobil striedavo v Paríži a Bruseli. V roku 1995 bol zodpovedný za vonkajšie vzťahy na stálom zastúpení Francúzska v Bruseli a v roku 1999 sa stal členom kabinetu pod vedením vtedajšieho ministra zahraničných vecí Huberta Védrinea.

Po krátkej misii v New Yorku pracoval v roku 2006 ako zástupca riaditeľa Ekonomických a finančných záležitostí v Quai d'Orsay. Neskôr pôsobil pod Jeanom-Pierrom Jouyetom, štátnym tajomníkom pre európske záležitosti. V roku 2008 odišiel a stal sa číslom 2 na stálom zastúpení Francúzska pri EÚ.  

Počas francúzskeho predsedníctva EÚ v roku 2008 hľadal kompromis ohľadne legislatívy tzv. klimatického balíka, ktorý Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk »obhajovalo. V rámci rokovaniach s Poľskom sa mu podarilo dosiahnuť dohodu.

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235