Hlavná stránkaBudúcnosť EÚHollandea vnímajú Francúzi ako menej vplyvného

Hollandea vnímajú Francúzi ako menej vplyvného

(EN)
Zdroj: TASR/AP

(04.05.2012)

Približne 65 % Francúzov sa domnieva, že úradujúci prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy je schopný viac ovplyvniť európsku politiku, než jeho socialistický rival François Hollande, vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil francúzsky EurActiv.

Výsledky Opens external link in new windowprieskumu ukázali, že len 27% opýtaných verí, že Hollande "by mal väčší vplyv na úrovni EÚ", pričom o Sarkozym si to myslí65%.

"Tento rozdiel sa dá čiastočne vysvetliť sučasným postavením Nicolasa Sarkozyho, ktorý, na rozdiel od Hollandea už mal možnosť otestovať svoje schopnosti na európskej úrovni," myslí si Mark Kubista z CSA Institute.

Pozadie

Druhé kolo tohtoročných prezidentských volieb vo Francúzsku sa bude konať 6. mája. V prieskumoch verejnej mienky vedie François Hollande. Výsledok týchto volieb môže pre EÚ znamenať veľké zmeny. Víťazstvo ľavicového kandidáta by narušilo takmer monopolnú pozíciu európskych ľudovcov.

Ak získa ďalší mandát Nicolas Sarkozy, Európa by sa mohla rýchlejšie prejsť na viacrýchlostnú integráciu, zmeniť pravidlá Schengenu, vylúčiť z neho Grécko či pozastaviť ďalšie rozširovanie EÚ.

Prívrženci Marine Le Penovej z krajne pravicového Národného frontu a centristu Françoisa Bayroua považujú Sarkozyho za schopnejšieho ovplyvniť Brusel. Tí, čo podporovali krajnú ľavicu v podaní Jeana-Luca Mélenchona sú v tejto otázke rovnomerne rozdelení, Sarkozy u nich získal 45%, Hollande 43 %. Voliči socialistov veria viac svojmu kandidátovi s 63% pre Hollandea.

Prieskum realizoval CSA Institute pre francúzsky EurActiv, v spolupráci spolu so stránkou Vigie2012. Údaje sa zbierali telefonicky 24.-25. apríla, teda po prvom kole prezidentských volieb od vzorky 1,004 dospelých respondentov.

Závery z prieskumu v prospech úradujúceho prezidenta sú čiastočne spôsobené nedostatkom Hollandeho skúseností v medzinárodných vzťahoch, na čo jeho rivali aj často upozorňujú.

Ďalším dôvodom môže byť Sarkozyho proaktívne Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.viac na www.EuropskaUnia.sk »EÚ v roku 2008 a jeho asertívny spôsob hľadania odpovede na krízu v eurozóne, pričom sa rád pasoval do úlohy "záchrancu eura", spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Kandidát stredopravej UMP založil časť svojej prezidentskej kampane na vyhrážkach o vyviazaní sa z niektorých pravdiel EÚ, ak Francúzsko Francúzsko patrí medzi zakladajúce krajiny EÚ, jeho politickí predstavitelia zohrali rozhodujúcu úlohu v procese vytvárania európskej integrácie po druhej svetovej vojne.viac na www.EuropskaUnia.sk »nezíska, čo chce. Zaviazal sa obnoviť kontrolu na francúzskych hraniciach a zrušenie francúzskeho členstva v Schengenskom priestore, pokiaľ neuspeje vo vyjednávaní prísnejších anti-imigračných kontrol.

Ani takáto agresívna vyjednávacia taktika v tejto aj iných oblastiach s potenciálom vyústiť do ďalšej krízy "prázdnej stoličky" ako sa stalo v 60-tych rokov za Charlesa de Gaulla, nevyvoláva vo Francúzoch obavu zo straty vplyvu na svojich európskych partnerov.

Odpovede opýtaných sa značne odlišujú v závislosti od vzdelania opýtaných. Hollandeov vplyv odhadujú vyššie respondenti, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie minimálne 1. stupňa (52% oproti 37 %)  Väčšina opýtaných s minimálnou kvalifikáciou, považuje za vplyvnejšieho Sarkozyho (50 % k 37 %).

 

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Kalendár

17.12.2015 - 18.12.2015 Európska rada

15.12.2015 - 15.12.2015 Rada pre všeobecné záležitosti

15.12.2015 - 15.12.2015 Rada pre zahraničné veci

14.12.2015 - 15.12.2015 The Internal Gas Market: Increasing Security & Competitiveness in Central and Eastern Europe

07.12.2015 - 07.12.2015 Euroskupina

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235