Hlavná stránkaBudúcnosť EÚGréci spravia kľúčové rozhodnutie

Gréci spravia kľúčové rozhodnutie

(EN)
Zdroj: TASR/AP

(15.06.2012)

Grécko v nedeľu čakajú opakované parlamentné voľby. Bezvýchodiskový výsledok alebo víťazstvo politických síl odmietajúcich záchranný program krajinu zrejme vylúči z eurozóny, čo bude mať dôsledky pre celú EÚ.

Po dvoch rokoch tvrdých úsporných opatrení a vysokých pôžičiek od medzinárodných partnerov sa grécki voliči rozhodli v májových voľbách potrestať tradičné veľké strany. Po bezvýchodiskovom výsledku a zlyhaní pokusov o vytvorenie vlády národnej jednoty, krajina musí voľby túto nedeľu (17. júna) zopakovať.

Európski partneri upozornili Atény, že ak Grécko Grécko vstúpilo do EÚ po zložitom vývoji - po druhej svetovej vojne nasledovala občianska vojna (1944-49), reštaurácia monarchie, vojenská diktatúra (1967-74) a až potom vytvorenie parlamentnej demokracie.viac na www.EuropskaUnia.sk »neimplementuje druhý záchranný program dohodnutý v marci, ďalšie peniaze už nedostane a bude musieť opustiť eurozónu.

Avšak tieto upozornenia mali len veľmi malý vplyv na postoj Grékov, ktorí podľa prieskumov verejnej mienky posilnili pozíciu ľavicového hnutia Syriza odmietajúceho úsporný plán. Dokonca má šancu nedeľné voľby vyhrať.

Líder hnutia Alexis Tsipras tvrdí, že chce Grécko udržať v eurozóne, ale druhý program od EÚ a MMF odmieta. Brusel a Berlín mu však odkázali, že takto to nepôjde.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso Predseda Európskej komisie (2004-2009)viac na www.EuropskaUnia.sk »v Európskom parlamente tento týždeň zopakoval, že EÚ chce, aby Grécko v eurozóne ostalo, avšak len pod podmienkou, že bude plniť svoje záväzky.

Líder socialistov v Európskom parlamente Hannes Swoboda vyhlásil, že Tsipras chce eurozónu vydierať, ale to nezaberie.

Udržiavanie Grécka v eurozóne za každú cenu nebude podporovať ani premiér Robert Fico. "Pokiaľ si Gréci nebudú plniť podmienky, ktoré sú nastavené v súvislosti s ozdravovaním verejných financií a ktoré súvisia s finančnou výpomocou, Slovensko Slovensko vstúpilo do EÚ v máji 2004. viac na www.EuropskaUnia.sk »sa pridá ku krajinám, ktoré budú žiadať vyradenie Grécka z eurozóny. Je to jasný a jednoznačný postoj vlády," zdôraznil podľa TASR.

Rétorika sa zmierňuje

Tsipras vo svojom komentári, ktorý zverejnil denník The Financial Times zmiernil tón svojej rétoriky. „V prípade pochybností - moje hnutie je zaviazané udržať Grécko v eurozóne.“

Podľa tajných prieskumov však konzervatívna stredo-pravá strana Nová demokracia nad stranou Syriza vedie. Zverejňovanie výsledkov je však počas dvoch týždňov pred voľbami zakázané.

Líder hnutia Syriza napriek umiernenejšiemu tónu trvá na tom, že ak európski partneri neumožnia zmiernenie škrtov, potom by návrat Grécka k drachme nemal byť tabu. Mnohí odborníci odhadujú, že ak vyhrá Syriza voľby, hromadné výbery z bánk dosiahnu vrchol a nastanú aj v ďalších krajinách eurozóny.

Spoločnosť bez peňazí

Eurozóna Výraz eurózona označuje skupinu 12 členských štátov Európskej únie ktoré zaviedli 1 januára 2002 spoločnú menu euro. Eurózóna pokrýva v súčasnosti 307 miliónov obyvateľov.viac na www.EuropskaUnia.sk »Aténam naposledy poskytla len časť prisľúbenej tranže. Predvolebná paralýza zároveň spôsobila bezprecedentný pokles verejných príjmov.

Grécko tak môže ostať bez akejkoľvek hotovosti už v najbližších troch až štyroch týždňoch. Hrozivé sú aj výsledky v ďalších sektoroch ekonomiky – hospodárstvo sa prepadá už piaty rok za sebou a podľa očakávaní sa prepadne o pätinu v porovnaní s predkrízovou hodnotou. Ceny nehnuteľností klesli o 50 %. Nezamestnanosť dosiahla 22 %, Polovica mladých Grékov je nezamestnaná a bez šance nájsť prácu.

Všetci súkromní dodávatelia elektriny zbankrotovali a drží sa len štátny DEI, ktorý však tiež čelí krachu pre priveľa nesplatených faktúr. Podobne je na tom aj štátny dodávateľ plynu a je možné, že čoskoro dôjde k prerušeniu prívodu ropy a plynu do Grécka.

Krajina má tiež problémy s dovozom liekov. Turizmus, ťahúň ekonomiky, čaká podľa odhadov dvojmiestny prepad či už v ziskoch alebo v počte dovolenkárov. Úplný kolaps ekonomiky by tak mohol nastať už v júli.

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo FiF UK

 

Komentár

Maroš Šefčovič (20.11.2015)

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je projekt o všetkých a pre všetkých

Energetická únia je vyjadrením strategického cieľa posilniť európsku energetickú politiku na kvalitatívne vyššiu úroveň. Preto hovoríme o "únii" a nielen o jednej z európskych politík.

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235