Hlavná stránkaBudúcnosť EÚEÚ bude hlasom v OSN

EÚ bude hlasom v OSN

(EN)

(04.05.2011)

Barónka Ashtonová bude mať nakoniec predsa len právo vystúpiť v mene celej EÚ pred Valným zhromaždením Organizácie spojených národov. Rozhodlo o tom včerajšie hlasovanie.

Zo 192 členného Valného zhromaždenia hlasovalo 180 krajín za udelenie „super-pozorovateľského štatútu“ Európskej únii. To síce nedáva bloku jedno hlasovacie právo, ale umožní vysokej predstaviteľke pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku vystúpiť v mene EÚ pred zástupcami medzinárodného spoločenstva.

Žiadna krajina nehlasovala proti, Zimbabwe a Sýria sa zdržali. Zástupcovia ďalších 10 krajín neboli na hlasovaní prítomní.

Napriek rozsiahlym zmenám na poli zahraničnej politiky EÚ, ktoré priniesla Lisabonská zmluva (vytvorenie posilneného postu vysokého predstaviteľa, Európska služba vonkajších činností) mala EÚ „kvázi“ právo vystupovať na Valnom zhromaždení jedine cez veľvyslanca krajiny, ktorá práve držala rotujúce Predsedníctvo Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady v jej jednotlivých konfiguráciách a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.viac na www.EuropskaUnia.sk »

Minuloročný pokus udeliť Ashtonovej právo vystúpiť v OSN zlyhal na nesúhlase zo strany rozvojových krajín, ktoré sa obávali, že EÚ dostane práva aké ich regionálne organizácie nemajú.

Prelom prišiel až po masívnom lobingu zo strany EÚ, je však pravdepodobné, že sa ďalšie organizácie ako sú napríklad Liga arabských štátov, Africká únia alebo Karibské spoločenstvo budú usilovať podobný status.

Ashtonová po hlasovaní vyhlásila, že Opens external link in new windowrezolúcia „umožní zástupcom EÚ prezentovať pozíciu bloku jasnejšie“.

„Verím v spoluprácu medzi Európskou úniou a Organizáciou spojených národov a sama som si dala za cieľ zabezpečiť, že Európska únia bude spolupracovať so Spojenými národmi tak úzko ako sa len dá, najmä v hľadaní odpovedí na výzvy, ktorým vo svete čelíme“, cituje Ashtonovú agentúra AP.

Predseda Európske rady Herman van Rompuy hlasovanie privítal, podľa neho priznalo EÚ v rámci OSN štatút globálneho aktéra.

„S touto rezolúciou Valné zhromaždenie uznáva, že so vstupom Lisabonskej zmluvy do platnosti predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, vysoká predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová, Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »a Delegácie EÚ v súlade so zmluvami reprezentujú Úniu navonok,“ uviedol stály predseda Európskej rady.

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Kalendár

17.12.2015 - 18.12.2015 Európska rada

15.12.2015 - 15.12.2015 Rada pre všeobecné záležitosti

15.12.2015 - 15.12.2015 Rada pre zahraničné veci

14.12.2015 - 15.12.2015 The Internal Gas Market: Increasing Security & Competitiveness in Central and Eastern Europe

07.12.2015 - 07.12.2015 Euroskupina

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235