Hlavná stránkaBudúcnosť EÚCameron odvracia imigrantov z EÚ

Cameron odvracia imigrantov z EÚ

(EN)
Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

(26.03.2013)

Britský premiér David Cameron ohlasuje zmeny v imigračnom systéme, ktoré majú zamedziť prístupu imigrantov k sociálnej ochrane a bývaniu.

Počet imigrantov prichádzajúcich do Británie sa musí zo stoviek tisíc ročne obmedziť na rádovo desiatky tisíc. V príhovore v meste Ipswich to vyhlásil britský konzervatívny premiér.

Bulvárna tlač v Británii už dlho ponúka obraz hord Rumunov a Bulharov, ktorí sa prihrnú do krajiny po tom, čo Británii 1. januára 2014 vyprší ochrana pracovného trhu pre tieto dve krajiny.

Bukurešť aj Sofia túto už negatívnu kampaň odsúdili, Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »tvrdí, že nie sú žiadne dôkazy o „sociálnom turizme“ v rámci EÚ.

Ani britské ministerstvo vnútra zatiaľ neponúklo odhad, koľko občanov Rumunska a Bulharska očakáva po zrušení pracovných obmedzení. Analytici tvrdia, že väčšina tamojších občanov, ktorí mali v pláne hľadať prácu za hranicami už odišla.

Nové opatrenia

Cameron plánuje v rámci nových opatrení odstrihnúť prístup k sociálnym benefitom pre cudzincov po šiestich mesiacoch.

Súčasné pravidlá hovoria, že občania EÚ, ktorí prídu do Veľkej Británie hľadať zamestnanie majú právo sa usadiť, čo tiež znamená, že môžu požiadať o dávku určenú pre „záujemcov o zamestnanie“ (job seekers) a ďalšie benefity.

Ľudia si nemôžu benefity nárokovať donekonečna, hovorí Cameron. Od januára 2014 sa po šiestich mesiacoch už nebude nazerať na imigranta ako na „job seeker“, ak nebude schopný preukázať, že po celú dobu aktívne zamestnanie hľadal a má potenciál si ho v dohľadom čase nájsť.

Denník Guardian uviedol, že z celkového počtu asi 9 miliónov imigrantov z krajín strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, si na spomínané benefity nárokovalo len 13 tisíc ľudí. Downing Street toto číslo nespochybnilo.

Vláda chceš podrobnejšie a hĺbkovo skúmať nárokovateľnosť ďalších benefitov v krajine. Samospráva bude musieť prísnejšie posudzovať, kto sa kvalifikuje na sociálne bývanie. Uchádzač bude musieť v oblasti bývať 2 až 5 rokov, predtým, než sa vôbec dostane na čakací zoznam.

Národný zdravotnícky systém bude môcť vymáhať prostriedky za liečbu od osôb, ktoré na ňu neboli oprávnené. Tresty sa sprísnia za zamestnávanie na čierno aj za prenájom ubytovania osobe, ktorá nemá právo zdržiavať sa v Británii.

Mimovládna organizácia „Joint Council for the Welfare of Immigrants“ obvinila premiéra, že zvyšuje mieru intolerancie voči cudzincom v spoločnosti. Denník Guardian cituje jej šéfa Habiba Rahmana.  Cameronova rétorika podľa neho obmedzí benefity možno v malej miere, keďže pomer cudzincov, ktorí si na ne nárokujú oproti domácemu obyvateľstvu je veľmi nízky.

„Skutočným dôsledkom tohto prejavu je zvýšenie netolerancie a nepriateľského nastavenia voči imigrantom,“ hovorí.  

Šéf Britskej strany nezávislosti Nigel Farage tvrdí, že prísnejšie opatrenia imigráciu z krajín v EÚ nezastavia. „Jedným spôsobom, ako zastaviť imigráciu z EÚ a zneužívanie britského sociálneho systému je opustiť EÚ!“ povedal pre Daily Mail.

Reklama

PARTNERI

Friedrich Ebert Stiftung sfpalogo ivologo FiF UK

 

Komentár

Miron Lakomy (26.11.2015)

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Aké sú možnosti boja proti kybernetickému džihádizmu?

Základom je, aby sa štáty NATO a EÚ vyhli zdanlivo jednoduchému riešeniu v podobe zvýšenej kontroly internetovej komunikácie alebo cenzúry internetu.

Kalendár

17.12.2015 - 18.12.2015 Európska rada

15.12.2015 - 15.12.2015 Rada pre všeobecné záležitosti

15.12.2015 - 15.12.2015 Rada pre zahraničné veci

14.12.2015 - 15.12.2015 The Internal Gas Market: Increasing Security & Competitiveness in Central and Eastern Europe

07.12.2015 - 07.12.2015 Euroskupina

Sieť EurActiv

prev

© 2003-2015 I-Europa, s.r.o. Obsah tejto stránky je autorským dielom. Akékoľvek porušenie autorských práv zakladá občianskoprávnu a trestnoprávnu zodpovednosť protiprávne konajúcej osoby. Viac informácií je možné nájsť v sekcii Ochrana autorského práva. ISSN 1337-0235